Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Výběr koberce byste neměli podcenit. Který pro Vás bude nejlepší?

Pokud se právě rozhodujete, jakou podlahovou krytinu zvolit pro svůj dům, byt či kancelář, popřemýšlejte i o koberci. Ač je v poslední době spíše přehlížený, přináší spoustu výhod.

Mezi hlavní výhody koberce patří jeho akustická i tepelná izolace. Uslyšíte méně hluku z patra pod vámi a stejně tak se utlumí hluk od vás. Koberec udrží v místnosti více tepla a chodit můžete klidně naboso. Ještě lepší izolace dosáhnete použitím podložky pod koberec, která navíc dokáže prodloužit jeho životnost.

Zaměřte na výběr správného typu koberce dle podmínek a účelu využití

Stejně jako u dalšího vybavení interiéru platí, že přehnaného šetření můžete nakonec litovat. Pokud nechcete do koberce investovat příliš, vyhněte se alespoň těm nejlevnějším a nekvalitním variantám.

Nejméně vás bude stát koberec z umělého vlákna (například z polyesteru, polyamidu neboli nylonu či méně odolného a levnějšího polypropylenu). Dražší je naopak ten z vlákna přírodního, jako je vlna a bavlna. Seženete i koberec z mořské trávy či kokosových vláken. Přírodní koberce mají příjemnější povrch, proto je zvolte obzvlášť v případě, že chcete po podlaze chodit naboso.

Koberce z přírodních vláken nenabízejí tak pestrou paletu barev, ale mají delší výdrž a jejich údržba je snazší. Na rozdíl od syntetických koberců ale hůře odolávají roztočům. Můžete se vydat zlatou střední cestou a vybrat kombinovaný koberec vyrobený z obou typů materiálů.

Nejprve promyslete, co od koberce očekáváte a nechte si poradit

Při výběru koberce se poraďte s odborníky. Ujasněte si nejdříve, jak moc komfortní (měkký) má koberec být, zda bude po většinu dne vystaven přímému slunečnímu světlu či vlhkosti nebo jak vysokou zátěž bude muset zvládnout – tedy zda půjde o bytové, komerční či průmyslové využití.

Na rubové straně koberce najdete symboly, které naznačí, jaké vlastnosti koberec má. Řeknou vám například i to, zda mu nebude vadit kolečkové křeslo či podlahové vytápění.

Důležitá je také výška vlasu. Koberce s nízkým vlasem se udržují snáze a hodí se tak do frekventovanějších místností. Naopak koberce s vysokým vlasem jsou na údržbu náročnější.

Výběrem typu koberce ale vaše cesta k němu zdaleka nekončí

Když zvolíte správný typ koberce, je čas přemýšlet o jeho barvě a designu. Obecně čím jednodušší vzor a střízlivější barvy, tím lépe se bude kombinovat se zbytkem interiéru. Pokud víte, že vybavení bude jednoduché a stěny místnosti vymalované střízlivě, můžete si s výběrem barvy vyhrát. I tak ale bude koberec na podlaze ležet několik let, proto se nevyplatí podléhat krátkodobým trendům.

Pokládka celoplošného koberce se může zdát jako snadná věc. Ale přesné vyměření a ořezání spolu s precizním položením včetně kobercových lišt není nic jednoduchého. Podklad musí být čistý a dokonale rovný. Lepení koberce by mělo být přesné a bezchybné, aby se brzy nezačal hrnout a nevytvářel nevzhledné hrboly. Pokud nemáte s pokládáním koberců rozsáhlejší zkušenosti, nechte to na odbornících.

Nechcete-li kobercem pokrýt celou plochu, zvolte kusový koberec. Ten se často využívá spíše k oživení interiérů a doplnění jiných podlahových krytin, a tak můžete vybírat ze široké škály barev a vzorů. Ohledně materiálů platí, co bylo řečeno výše.

Věnujte pozornost nejen vzhledu koberce, ale také dalším aspektům

Výběr koberce není tak jednoduchý, jak se zdá. Kromě barvy a designu je potřeba se zaměřit také na materiál a vlastnosti, které by váš koberec měl mít. Nebojte se poradit s odborníky a neodbornou pokládku vlastními silami si raději rozmyslete.

 

 č.1