Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Rozdíly mezi přikrývkami a jak si vybrat tu nejvhodnější

sPo celodenním pracovním vytížení se většina z nás těší na zasloužený odpočinek ve své posteli. Spánek je pro lidský organismus velmi důležitý, neboť při něm dobíjíme své biologické baterie. Kvalita spánku přitom závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je i volba vhodné přikrývky.

Dnes je na našem trhu nepřeberné množství typů přikrývek a máme tedy z čeho vybírat. Asi nejzásadnější otázka, kterou si musíme položit při výběru peřiny je:“Jaký materiál zvolit?“


Pro milovníky přírodních materiálů připadne nejspíš volba na péřovou či vlněnou přikrývku. Z umělých vláken se největší oblibě těší přikrývky z dutého vlákna. 
V čem jsou přednosti jednotlivých materiálů?


Asi každý z nás používá nejčastěji pro název přikrývky slovo peřina. Jistě Vás napadne otázka, jaký je tedy rozdíl mezi přikrývkou a peřinou? V zásadě žádný. Peřina je obecné pojmenování pro přikrývku s náplní z husího či kachního peří, která patří v naší kotlině k tradiční ložní výbavě každé rodiny. Už naše babičky totiž věděly, že náplň z peří dokáže tělo zahřát. A jelikož bylo i snadno dostupné, jsou péřové přikrývky klasikou každé chaty či chalupy. Koneckonců, kdo by si nepamatoval na péřové duchny, kterými nás babičky v dětství přikrývaly.

Péřové přikrývky

Dnes víme, že peří udržuje kolem těla vrstvu nehybného vzduchu, která funguje jako tepelná izolace a tím nás zahřívá. Další významnou předností je schopnost peří pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla, čehož třeba u umělých vláken nelze docílit. Péřové přikrývky taktéž vynikají dlouhou životností a lze je i prát, aniž by se změnily jejich vlastnosti. Z těchto důvodů je i dnes péřová přikrývka stále oblíbená a žádaná.

Přikrývky z ovčí vlny

Ještě déle než peří používá lidstvo pro své potřeby ovčí vlnu. Přikrývky z ovčí vlny zažívají dnes svou renesanci s ohledem na prosazování nových trendů zdravého životního stylu. Ovčí vlna totiž dokáže absorbovat lidský pot a následně jej odpařit. Tím udržuje tělo v tzv. suchém teple, které udržuje stálou tělesnou teplotu. V zimě nás proto přikrývka krásně zahřeje a v létě udržuje příjemnou teplotu a pohodu. Proto se vlněné přikrývky doporučují alergikům a lidem, kteří chtějí vzniku alergie předcházet.


Současně vlna obsahuje tzv. lanolin, což je voskovitý tuk, který zjemňuje a změkčuje pokožku, má antibakteriální a hypoalergení vlastnosti. I proto se přikrývky z ovčí vlny doporučují lidem s onemocněním kloubů, šlach, nemocemi močových cest, gynekologickými obtížemi, hemoroidy, a dalšími.

Přikrývky z dutého vlákna

Technický pokrok nelze zastavit ani v oblasti ložního prádla, a jelikož posedlost člověka konkurovat matce přírodě je pro něj neustálou výzvou, pronikla umělá vlákna i do výroby přikrývek. Asi nejpoužívanějším umělým vláknem jsou tzv. dutá vlákna, jenž jsou dobrým izolátorem, neboť v sobě dokáží udržet nehybný vzduch, který nám pak dopřeje tepelnou pohodu a ohřeje nás. Samotnou hřejivost pak ovlivňuje tvar, položení a množství těchto vláken.


Přikrývky z dutého vlákna jsou ideální volbou pro zimomřivé lidičky, díky své hřejivosti. Dalšími přednostmi jsou lehkost, jemnost a hlavně možnost častějšího a snadnějšího praní přikrývky. Většinou si můžeme vybrat, zda chceme letní přikrývku či přikrývku do zimy.