Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Poradíme Vám, jak správně prát ručníky, aby byly měkké a dlouho vydržely

Poradíme Vám, jak správně prát ručníky, aby byly měkké a dlouho vydržely

Pračku nejspíš používáte rutinně, postup znáte a nic moc vás nepřekvapí. Ale děláte všechno dobře? Víte třeba, jak správně prát ručníky?

Už výběru ručníků do koupelny byste měli věnovat dostatečnou pozornost. Jsou vyrobené z kvalitního materiálu a příjemné na omak? Důležitá je i gramáž materiálu, která by neměla být nižší než 450 g/m2.

Péče o ručníky začíná už před jejich prvním použitím

Ručníky byste měli minimálně jednou (ale nejlépe třeba třikrát) vyprat hned po nákupu, tedy než je začnete používat. Vymyjí se tak chemické látky v nich obsažené, které mohou pocházet například z barev. Výrobci také pro ošetření ručníků používají změkčovadla, která omezují jejich savost. Několikeré vyprání by mělo pomoci.

Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit. Ručníky také mohou vstřebávat barvy z jiných druhů oděvů. V bubnu pračky by vždy měl zbýt prostor, aby se na něj ručníky při praní tolik netlačily, což by vedlo ke vzniku žmolků. Nepřeplňujte proto pračku.

Jako při praní čehokoliv jiného se i u ručníků vyplatí řídit se doporučením výrobce. Pokud to neuděláte, zdánlivě se nemusí nic dít. Ale životnost tkaniny bude kvůli nesprávnému zacházení mnohem kratší. Ručníky byste měli prát minimálně jednou týdně. Pokud je ale ponecháváte v prostředí bez přísunu čerstvého vzduchu, kde nemohou po každém použití dostatečně proschnout, je lepší měnit je častěji.

Materiál ručníků je určující pro způsob jejich praní

S množstvím pracího prostředku to nepřehánějte. Začněte například polovinou toho, co doporučuje výrobce pracího prášku. Pokud to přeženete, prášek by se mohl v ručnících usazovat a ty pak budou na omak tuhé. Ještě vhodnější je tekutý prací gel.

Jaký program pro praní ručníků zvolit? Nejlepší je řídit se materiálem ručníků. Záleží na tom, zda jsou ručníky z přírodních vláken – tedy bavlny či bambusu – nebo syntetické (příkladem je mikrovlákno). Pračky nabízejí různé programy dle toho, z jakého materiálu se prádlo skládá.

Zásadní je ručníky dobře vysušit. Dokážou pojmout velké množství vody a při nedostatečném vysušení se nevyhnete nepříjemnému zápachu. Ideální je pro tento účel sušička prádla, která vaše ručníky příjemně načechrá. Nastavte nízkou až střední teplotu a hlídejte, aby se ručníky nepřesušily – to by mohlo poškodit jejich vlákna.

Ručníky rozhodně nežehlete, omezila by se tak jejich savost. O tu je může připravit také aviváž. Budou díky ní sice měkčí, ale právě savosti a také životnosti ručníků aviváž neprospívá.

Vždy se řiďte pokyny od výrobce ručníků

Doporučuje se tedy neprat ručníky při příliš vysokých teplotách, nepřidávat aviváž, nepoužívat příliš velké množství pracího prostředku a zapomenout na žehlení. Především se ale zaměřte na doporučení výrobce.