Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Mikroplyšové a mikroflanelové povlečení

Mikroplyšové povlečení  zažilo v posledních letech nebývalý rozmach. Není divu. Stačí se dotknouta musíte ho mít doma. Zvěsti o úžasném materiálu se velmi rychle rozkřikly a dnes už jen málokdo s mikroplyšem nemá zkušenost. Často se ale setkáváme s tím, že se lidé ztrácí v pojmech mikroplyš, mikrovlákno a mikroflanel. Je to prosté.


Mikrovlákno je velmi obecný pojem označující v podstatě pouze to, že výrobek je z umělých vláken, obvykle z polyesteru, a že tato vlákna jsou velmi tenká a jemná. Ačkoliv povlečení z mikrovlákna může být z hladké tkaniny nebo třeba krepové, velmi často si pod pojmy povlečení z mikrovlákna nebo deky z mikrovlákna představíme právě mikroplyš.


Mikroplyš ani není oficiální název materiálu, ale skvěle vystihuje, jak výrobek vypadá a je všeobecně zažitý. Mikroplyš je jemná a hřejivá chlupatina, která připomíná plyšové hračky. Můžete si koupit mikroplyšové župany, deky, povlečení, prostěradlapolštářky, všechno možné. Když se chcete obklopit maximální jemností, kupte si všechno.


Mikroflanel je od mikroplyše na první pohled k nerozeznání. Rozdíl pocítíte až s prvním dotekem. Mikroflanelové povlečení je znatelně jemnější než mikroplyšové. Má také větší hustotu chloupků a tím pádem i víc hřeje.


Nevýhodou chlupatého povlečení je, že má tendence z rubové strany pouštět žmolky. Ale jeho přednosti rozhodně převažují před zápory, což zvyšující obliba mikroplyšového povlečení jen dokazuje.