Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vyčistit povlak?

Kdo by nechtěl mít doma povlaky na polštáře, postele či matrace, které by bez námahy vypadaly i po několika letech používání stále jako nové? Potíž je v tom, že takové ještě nikdo nevynalezl. Nezbývá tedy, než se naučit správně pečovat o ty stávající.

Udržet povlak čistý a zářivý se může zdát jako nadlidský úkol, zvláště když máte doma malé děti nebo chlupatého zvířecího kamaráda. Jakmile ale víte jak na to, je to hračka. A dokonce to ani nezruinuje vaši peněženku: většinu potřebných věcí totiž už stejně budete mít nejspíš doma.

Nábytek s látkovým potahem

Nejjednodušším řešením je v rámci údržby snímatelný potah. Ten se dá z polštáře či postele jednoduše sundat a vyprat v pračce, což byste měli dělat zhruba jednou za měsíc. Pokud ale máte potah klasický, který sundat nelze, budete si muset poradit jinak.

Prevence je základ

Pokud chcete mít potahy co nejdéle jako nové, rozhodně se vyplatí nechodit naproti situacím, které by je mohly nenávratně zničit. Jestli to je jen trochu možné, nepouštějte na textilie domácí mazlíčky, kteří by je mohli poničit svými drápky.

Také umístění nábytku s potahem v rámci obývacího pokoje nebo ložnice je důležité: měl by stát alespoň 30 cm od topení, krbu nebo jiných tepelných zdrojů a neměly by na něj dopadat přímé sluneční paprsky, které způsobují blednutí barev.

Obecné metody čištění

Stejně jako u všeho ostatního platí i zde, že pravidelnost je základ. Potah tedy minimálně jednou týdně důkladně vyluxujte – a to včetně všech záhybů. Jednou za měsíc si pak vaše textilie zaslouží mokré čištění. K tomu vám bude stačit žlučové mýdlo nebo voda s trochou pracího prášku, jemný silikonový kartáček a houbička nebo žínka. Povlečení pak nechte pomalu uschnout přirozenou cestou, rozhodně si nepomáhejte fénem, který by mohl poškodit potah.

Jak na skvrny

Mimo běžnou údržbu je občas potřeba řešit i neočekávané situace v podobě fleků a skvrn. Zde je potřeba reagovat co nejrychleji – tím větší je totiž šance, že se nežádoucí skvrny zbavíte trvale.

Fleky od propisky

Luštili jste křížovku a propiska vám vyklouzla na potah, kde zanechala nezaměnitelnou stopu? Pomůže vám koncentrovaný líh a kousek hadříku nebo vaty.

Skvrny od kávy

Každý z nás se už někdy polil nebo pobryndal, to se prostě stává. Pokud se vám povedlo polít třeba postel kávou, je nejdůležitější reagovat rychle. Skvrnu nejprve posypte obyčejnou kuchyňskou solí a jemně ji do matrace vetřete. Poté ještě vezměte na pomoc žlučové mýdlo a kartáček.

Šmouhy od krve

Hlavní je nezpanikařit a nepolévat skvrnu horkou vodou. Na krev platí voda studená nebo maximálně vlažný mýdlový roztok. Na krvavé skvrnky staršího data platí čpavek, případně roztok citronové šťávy.

Žvýkačka

Na rozsednutou žvýkačku použijte starý dobrý a osvědčený led. Jakmile žvýkačka ztuhne, stačí ji seškrábnout obyčejným nožem.

Jak vidíte, pečovat o látkový potah není nic těžkého. Přejeme vám spoustu příjemných chvil, které na svých potazích a povlacích strávíte.