Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vybrat podlahu?

Při rekonstrukci nebo výstavbě nového domu je jednou z nejzásadnějších otázek při zařizování interiéru: jakou vybrat podlahu? Její výběr se nesmí uspěchat, protože podlaha se nemění každý rok a nesmí se vám okoukat nebo zničit. Jak vybrat kvalitní podlahu? Pomůžeme vám.

Odpovědi zmenší široký výběr

 • V jaké místnosti bude podlaha položena?
 • Žije v domácnosti domácí mazlíček?
 • Bude v místnosti podlahové vytápění?
 • Kolik času chcete strávit úklidem a údržbou?
 • Jakou míru zatížení musí podlaha vydržet?
 • Kolik chcete do podlahy investovat?

Koupě podlahy je dlouhodobá investice

Podlaha dokáže ovlivnit vzhled a atmosféru celé místnosti. Zároveň je potřeba ji vybírat tak, aby odolala každodennímu zatížením, které běžný chod domácnosti způsobuje. Stejně tak musí být odolný vůči těžkému nábytku, vylitým tekutinám nebo dalším nečistotám.

Investice do podlahové krytiny je dlouhodobá záležitost, a proto se při jejím výběru nutné zvážit její kvalitu a také vzhled, který nás ani po letech neomrzí a vždy bude ladit do celkového konceptu místnosti a celé domácnosti. Je tak dobré vybírat podlahu v neutrálních barvách, které se přizpůsobí většině barevným odstínům stěn nebo bytových doplňků.

Podlaha musí ladit s interiérem místnosti

Při výběru nové podlahy do vaší domácnosti ji vždy vybírejte s ohledem na celkový styl a vybavení místnosti. Pokud je vás styl moderní, jednoduchý a minimalistický pak koberec se ornamenty nebo vinylová podlaha s motivem vesnické podlahy nebude to pravé.

Současní výrobci podlahových krytin nabízejí rozsáhlé možnosti př výběru materiálu a dekoru. Motiv dřeva už není pouze výsadou tohoto přírodního materiálu, ale objevuje se také na PVC podlahách, které jsou na rozdíl od dřevěné podlahy odolnější vůči mechanickému poničení nebo nadměrné vlhkosti.

Rady od designérů

Designéři doporučují vždy vybírat materiál podlahy podle celkového stylu interiéru. Pro venkovský styl se více hodí přírodní materiály jako dřevo, korek nebo linoleum. Materiál vybírejte podle vašeho osobního vkusu, není nutné se řídit posledními trendy. Vždy je nejdůležitější, aby celá místnost včetně podlahy vyjadřovala vaši osobnost.

Vybírejte podlahu podle čištění a údržby

Nikdo nechce strávit úklidem dlouhý čas. Proto podlahu vybírejte podle náročnosti její údržby a úklidu. Zjistěte si, jaké podlahy potřebují pravidelnou péči, obnovování ochranné vrstvy nebi speciální čisticí prostředky. Takovou péči většinou vyžadují podlahy z přírodních materiálů jako je dřevo.

Naopak nejméně náročné na údržbu a čištění jsou podlahy z umělých materiálů jako je PVC, vinylové podlahy nebo laminátové podlahy. Ty většinou stačí zametat a jednou za čas setřít mopem s běžným čisticím prostředkem.

Obecně platí, že se na podlahy nesmí používat agresivní čisticí prostředky, které by mohly narušit strukturu a vrchní vrstvu. Také se doporučuje nenechávat kaluže vody na podlaze, voda by se tak mohla dostat do spár a později narušit pokládku podlahy.

Nejoblíbenější podlahové krytiny:

 • dřevěná podlaha
 • vinylová podlaha
 • laminátová podlaha
 • PVC podlaha
 • koberec
 • korková podlaha
 • přírodní linoleum

Podívejte se na nejnovější produkty z podlahových krytin a podlahového čištění.