Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vybrat matraci pro zdravé a pohodlné spaní

Spánek nám dodává sílu a energii. Aby však byl spánek zdravý z fyziologického hlediska, potřebujeme pro něj kvalitní základ.

Stejně jako jsou pro výtečné jídlo nutné prvotřídní ingredience, je pro kvalitní spánek potřeba správná matrace. Nedá se ovšem říci, že by existovala jedna univerzální ideální matrace: výběr by se měl vždy přizpůsobit tomu, pro koho je určena – a to na základě několika kritérií. 

Věk a individuální nároky

Ruku v ruce s věkem jdou i různící se potřeby týkající se spánku. Jinou matraci tedy vybereme dítěti nebo dospívajícímu a jinou pro seniory. Obecně se dá říci, že čím je člověk starší, tím měkčí by měla být matrace. Dětské matrace tvoří samostatnou kategorii. Vybíráte-li matraci pro dítě, měli byste vždy zohlednit jeho věk a váhu. Pro malé děti se hodí matrace se střední tvrdostí, pro teenagery můžete zvolit i tužší matraci.

Stupně tvrdosti matrace

Rozlišujeme pět stupňů úrovně tvrdosti matrací: od měkké (tvrdost 1) až po extra tvrdou (tvrdost 5). Měkčí matrace se hodí pro osoby s nízkou tělesnou hmotností, pro seniory a také pro ty, kdo spí nejraději v poloze na boku. Naopak těžší jedinci a ti, kdo rádi spí na zádech, by měli sáhnout po tvrdší matraci.

  • Tvrdost 1: velmi měkká matrace, vhodná pro občasné přespávání (např. na chatu) a pro osoby s nižší tělesnou váhou.
  • Tvrdost 2: měkká matrace s širokým spektrem využití. V oblibě ji mají hlavně ženy.
  • Tvrdost 3: středně tvrdá matrace, vyhledávaná zejména mladými lidmi.
  • Tvrdost 4: tvrdá matrace, kterou volí nejčastěji muži.
  • Tvrdost 5: extra tvrdá matrace, vhodná pro osoby s vyšší hmotností.

Materiálové složení matrace

Z hlediska použitého materiálu rozlišujeme 3 základní typy matrací:

Matrace pružinové

Pružinové matrace dnešní doby se těm starým s kovovými pérky nepodobají ani v nejmenším. Moderní pružinové matrace mají pružinky obalené textilním pouzdrem a mají vysokou prodyšnost.

Matrace pěnové

Pěnové matrace jsou v současnosti asi nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typem matrací. Vynikají dlouhou životností a tvarovou stálostí.

Matrace latexové

Latexové matrace jsou obecně velmi měkké a dobře se přizpůsobí tvaru lidského těla. Jejich hlavní výsadou je však to, že jsou hypoalergenní a tudíž vhodné i pro alergiky.

Doufáme, že si i díky nám nyní do své ložnice vyberete pro vás tu úplně nejvhodnější matraci, která vám umožní desítky hodin ozdravného spánku.