Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vybrat koberec?

Rozhodli jste se pro koberec? Pak je potřeba si nejprve několik věcí ujasnit, a to například kde bude koberec položen a co od ně očekáváte. Usnadníte si tak výběr, z poměrně široké nabídky a získáte koberec, který vám skvěle poslouží a vy budete spokojeni. Připravili jsme pro vás několik kroků které vás dovedou k vašemu vysněnému koberci.

Proč chtít koberec?

Seznam pozitivních vlastností koberce je dlouhý a po jeho přečtení rozhodně budete chtít alespoň jeden koberec.

  1. snižuje hlučnost interiéru (včetně kročejového hluku)
  2. zabrání prachu a chlupům od mazlíčků poletovat a tak dráždit alergiky
  3. jsou měkké, příjemné a hřejivé
  4. opticky rozdělí místnosti na části
  5. vzory, barvy i dekory odpovídají aktuálním trendům

Odpovědí na otázky si ulehčíte výběr

Obchody s koberci nabízejí opravdu širokou nabídku s pestrou barevnou škálou za odlišné ceny i v jiných kvalitách.

  • Kde bude koberec ležet?
  • Jakou funkci má koberec plnit?
  • Co od koberce očekáváte?

Díky odpovědím na tyto otázky se vám pomalu začne rýsovat koberec, který přesně potřebujete nebo chcete do své domácnosti.

Prohlédněte si pomocné symboly

Při rozhodování jaký koberec si vybrat vám pomohou symboly na rubové straně koberce. Tyto přehledné symboly vám jasně a jednoduše pomohou získat informace o koberci a tak informace o komfortu užívání, zda je nízký malý, dobrý, vysoký nebo luxusní.

Díky piktogramům, které ke koberci dává výrobce, se dozvíte o vhodnosti koberce do domácnosti, jakou snese zátěž, ale také zda je možné a něj postavit kolečkovou židli, nebo jestli můžete položit koberec v místnosti s podlahovým vytápěním.

Celoplošný nebo kusový?

Koberce se dělí na dva základní druhy - celoplošný a kusový. Celoplošný koberec se, jak už název napovídá, pokládá před celou plochu místnosti je potřeba ho speciálně položit, aby se netvořily boule nebo neshrnoval.

Mezi zákazníky oblíbenější jsou ovšem kusové koberce. Je to dáno tím, že kusový koberec může měnit své místo, je méně náročný na údržbu a také zákaznici raději investují do menšího kvalitnějšího koberce než do velkého, který se za chvíli zničí.

Koberec jak designový prvek

Pokud se vám již nelíbí nebo se vám okoukala vaše ložnice, obývací pokoj nebo chodba, můžete ji oživit kusovým kobercem. Ty jsou totiž skvělými interiérovými doplňky, které vnesou do místnosti nový impuls a mohou ji zútulnit nebo prosvětlit.

Materiál je klíčový

Materiál, ze kterého je koberec vyrobený určuje jeho základní vlastnosti. Znát materiál koberec je také zásadní pro volbu vhodné techniky při jeho čištění. Mezi tradiční materiál patří vlna, která je považována za nejkvalitnější a nejluxusnější materiál i přes špatné odolnosti proti špíně.

Z toho důvodu se tak většina koberců vyrábí v kombinaci se syntetickým vláknem jaký je nylon. tento materiál je mimořádně pružný, trvanlivý a dobře odolný proti špíně. Mezi další používané syntetické materiály patří polyamid, polypropylen a polyester.

Dalšími zástupci mezi přírodními materiály jsou bavlna, juta nebo stále více oblíbený kokos. U luxusnějších koberců je to přírodní hedvábí.