Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vybrat ideální přikrývku pro zimní noci?

Během léta přikrývku pravděpodobně často odhazujete a vzpomenete si na ni až během chladnějších rán. Naopak v zimě je dostatečně teplá peřina zásadní pro pohodlný spánek.

To, že prospíme asi třetinu života, je známý fakt. Kvalita spánku ovlivňuje celý náš den. Proto se vyplatí investovat dostatek času do výběru té správné přikrývky, která bude vyhovovat vašim požadavkům.

Měníte přikrývky dle ročního období?

Dnes už je v našich zeměpisných šířkách běžné mít jednu slabší přikrývku na jarní a letní měsíce a poté na podzim vytáhnout ze skříně nějakou silnější, hřejivější. Ale jak ji vybrat? Ne vždy platí, že čím více materiálu obsahuje, tím více tepla přikrývka udrží.

Silnější deka tedy nemusí hřát více. Zaměřte se spíše na typ výplně než na její množství. Teplo dokáže dobře izolovat výplň z mikrovlákna či vlny. Přikrývka s gramáží náplně 400 g/m2 už se řadí mezi opravdu teplé, důležitá je ale také její prodyšnost.

Zásadní jsou vaše nároky na tepelný komfort. Bývá vám v noci vždy zima nebo spíte v chladné místnosti? Pak vybírejte mezi přikrývkami s vyšším stupněm hřejivosti. Každý vnímá teplotu jinak, proto není nic divného na tom, když budete mít jiný typ přikrývky než váš partner ležící ve stejné místnosti.

Umělé vlákno pro alergiky, peří či vlna pro ostatní

Pokud trpíte alergiemi, bude vaším nejdůležitějším požadavkem to, aby přikrývka byla hypoalergenní. Můžete tedy zapomenout na výplně z peří. Dejte raději přednost přikrývkám z umělého vlákna. Jejich výhřevnost se může lišit – záleží na tvaru a položení vláken a samozřejmě také na gramáži. Přikrývky z umělých vláken jsou příjemně lehké a dají se bez problémů prát.

Jestli vás ale alergie netrápí, právě péřová přikrývka by pro vás mohla být v zimě vhodná. Dokáže totiž dobře izolovat, ale zároveň zvládne pohlcovat vlhkost, kterou odvede od těla. Navíc má dlouhou životnost. Přikrývky z ovčí vlny také dokážou vstřebat a následně odpařit lidský pot. Stejně jako ty péřové vás příjemně zahřejí.

Silnější přikrývka nemusí být zárukou větší hřejivosti

Peřinu vybírejte dle individuálních preferencí a nechte si poradit od odborníků. Zaměřte se na typ výplně a také na stupeň hřejivosti. Věnujte výběru přikrývky dostatek času – za komfortní a kvalitní spánek to rozhodně stojí.