V Olomouci máme pro Vás připravenou novou pobočku v Pavelčákově ulici, kde můžete nakoupit do 4.5. za mimořádně příznivých podmínek a bonusů nové zboží. A zároveň vyprodáváme zásoby prodejny v OC Haná v Kafkově ulici za 50% ceny! Těšíme se na Vaši návštěvu.

Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak na žmolky aneb 5 účinných rad, jak se jich co nejrychleji zbavit

Tímto neduhem nejvíce trpí umělá vlákna, ale také výrobky z vlny. Žmolkům sice nejde zcela předcházet, přesto existuje několik metod, pomocí kterých se jich zbavíte a textil bude opět vypadat jako nový. A co je jejich největší výhodou? Že do nich nemusíte investovat velké částky.

Jak zabránit tvorbě chuchvalců?

Každý by si přál, aby se žmolky neobjevovaly vůbec. Bohužel: jejich tvorbě nejde nijak předcházet, jelikož jsou známkou častého nošení. Zpravidla se objevují na nejvíce namáhaných místech oblečení, jako je spodní strana rukávu, oblasti ramen nebo boků. Nejvíce jimi trpí vlna, textilie s umělými vlákny, manšestr a fleece.

Vlivem tření se vlákna uvolňují, zauzlují se s dalšími volnými vlákny a vznikne žmolek. Jestliže chcete jejich vznik co nejvíce oddálit, perte textilie šetrně. Například vlněný svetr, který pouští vlákna, perte v povlaku na polštář. Tím zamezíte tomu, aby se kvůli uvolněným vláknům začaly tvořit chuchvalce na dalším oblečení. Důležité je rovněž používat šetrné prací programy, teplotu praní mezi 30-40 °C a nízké otáčky při odstřeďování.

Jak odstranit žmolky 

Pro odstranění této nevzhledné vady můžete buď použít speciální přístroj odžmolkovač, nebo sáhnout po nůžkách, holítku, izolepě či silonkách a dalších.

1. Nůžky

Metoda, která by vás zřejmě napadla jako první. Funguje ovšem pouze na velké žmolky. Při stříhání si dejte pozor, abyste v látce neudělali dírku. Nůžky vám pomohou při odstraňování chuchvalců na kabátech nebo svetrech.

2. Holítko

Holítko nebo žiletku na holení chloupků seženete v každé drogerii. Látku si položte na rovný povrch a dobře napněte. Poté holítkem či žiletkou táhněte po oblečení pod správným úhlem směrem od druhé ruky. Dejte si pozor, abyste tkaninu neprořízli. Postup opakujte tak často, dokud se nezbavíte všech chuchvalců. Před praním z látky odstraňte veškerá oholená vlákna, abyste jimi neucpali pračku. Dobrou službu v tomto ohledu poskytne izolepa, na kterou se vlákna nalepí.

3. Houbička na nádobí

Houbičku na nádobí můžete využít dvěma způsoby. Prvním je navlhčení abrazivní strany vodou z rozprašovače a následné potírání látky. Žmolky se na houbičku budou postupně nachytávat. Jestliže jsou chuchvalce větší, sáhněte po navlhčené drátěnce na nádobí. Při čištění si ale dávejte dejte pozor, abyste nepoškodili látku.

 Odstraňování žmolků houbičkou

Druhým způsobem je praní společně s houbičkou na mytí nádobí. Před praním ji i s prádlem vložte do bubnu a následně spusťte program. Tento způsob je efektivní při praní šál, svetrů a mikin. Uvolněná vlákna se nachytají na houbičku a oblečení bude stále vypadat jako nové.

4. Silonky

O něco namáhavější, ale vysoce účinná je metoda s použitím silonek. Starší silonkové punčochy natáhněte na ruku a prudce jí přejíždějte po ožmolkované látce odshora dolů. Silonky na sebe nachytají žmolky i uvolněná vlákna.

5. Suchý zip

Nachystejte si širší suchý zip. Ustřihněte z něj proužek a oddělte obě strany. Pro odstranění žmolků budete potřebovat tvrdší stranu s háčky. Proužek přikládejte na oblečení tak dlouho, dokud není plný vláken. Jakmile je plný, sáhněte po další části suchého zipu. Tento proces opakujte tak dlouho, dokud není textil zcela hladký. Jestliže si chcete práci usnadnit, namotejte suchý zip na váleček na těsto a přejíždějte jím po oblečení.

Nevyhazujte ožmolkovaný bytový textil nebo oblečení do popelnice. Díky našim radám bude opět vypadat jako nový a bude vám ještě dlouho sloužit.