Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak na zdravý spánek?

Že je pro nás i náš organismus spánek důležitý to všichni víme. Čerpáme během něj novou energii, zbavujeme se stresu, náš organismu odpočívá a regeneruje se a celkově se připravuje na nový den. Ovšem pouze spát nestačí, je potřeba spát kvalitně a zdravě. Přečtěte si, proč ještě je spánek důležitý a jak se vyspat do růžova.

Musíte spát nejen dlouho, ale kvalitně

Prospat celou noc ještě neznamená, že se ráno probudíme svěží, nabití energií a připravení zvládnou veškeré naše povinnosti. Je potřeba spát nejen dlouho, ale hlavně kvalitně. Jedině tak bude mít spánek vliv na naší psychickou a fyzickou kondici. Ačkoliv je potřeba spánku individuální, v průměru potřebuje dospělý člověk naspat 6 - 8 hodin spánku denně.

5 důvodů, proč mít kvalitní a zdravý spánek

  • zlepšuje paměť
  • prodlužuje život
  • podporuje kreativitu
  • snižuje stres
  • odvrací deprese

Co se děje během spánku?

Během toho co spíme se sníží teplota našeho těla, zpomalí se dýchání a náš mozek začne třídit důležité informace od těch nepodstatných, které zapomeneme. Začnou se nám uvolňovat svaly a rozšíří se nám cévy, což vede k lepšímu krevnímu oběhu a přenosu informací v mozku.

Spánek se dělí na několik fází, ze kterých je nejdůležitější fáze REM, během které se nám zdají sny. Druhou fází je fáze NonREM. Nejkvalitnější a také nejzdravější spánek probíhá v noci, a to mezi 24 hodinou a 2. hodinou ranní.

Jak dosáhnout zdravého a kvalitního spánku?

Na kvalitní spánek má vliv několik faktorů, které je potřeba zkombinovat. Důležité je začít se správnými návyky a kroky již přes den, aby nás v noci nic nerušilo a náš organismus byl ve správnou dobu připravený ke spánku.

Usínejte jako na obláčku

Základem pro správný spánek je postel a všechny její část musí být kvalitní a musí přesně odpovídat naším požadavkům. Postel totiž není tvořena pouze rámem postele a matrací. zapomínat se nesmí také na správný výběr roštů, přikrývek a polštářů a v neposlední řadě na ložního povlečení.

Základním stavebním kamenem je matrace. Při jejím výběru je vhodné se poradit s odborníky nebo si alespoň nastudovat, jak si správnou matraci vybrat. Pro začátek je nutné vědět, že se matrace vybírá na základě její tvrdosti, materiálu a velikosti.

S výběrem matrace souvisí také výběr roštu. Ten by měl přesně odpovídat konkrétnímu typu matrace. V současné době je možné vybírat z poměrně široké nabídky a správnou kombinaci matrace - rošt není tak obtížné najít.

Když už máte kompletně zařízenou postel je důležité si vybrat také správný typ přikrývky a ložního povlečení. Základní rozlišení je přikrývka a polštář z peří nebo dutých vláken. Záleží tak čistě na zákazníkovi, jaký typ si vybere.

Co dělat a nedělat během dne?

Na spánek má velký vliv látky tein a kofein, které jsou obsažené v čaji a kávě. Je tak dobré to s jejich konzumací přes den nepřehánět. Jinak hrozí, že se nám prodlouží doba usínání a organismus si tak náležitě neodpočine.

Co je naopak dobré každodenního režimu zařadit je sport. Pokud máte problémy s usínáním, přebytečnou energii využijte na sportování. Ovšem pouze v odpoledních nebo dopoledních hodinách. Sportovat večer není dobré, jelikož organismus bude rozprouděný, což může mít vliv na usínání.

Posledním čemu je dobré se před spaním vyhýbat je jídlo. Těžko stravitelné jídlo narušuje spánkový cyklus a nám to tak prodlouží usínání. Navíc vydatná večeře může mít vliv na časté noční buzení.