Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak na výběr správných ubrusů do hotelové restaurace?

Pokud je vaším úkolem vybrat ubrusy pro hotelovou restauraci, mohou se vám následující rady opravdu hodit. Ubrusy by měly být nejen vzhledné, ale i praktické.

Zvolit ty správné ubrusy pro hotelovou restauraci nemusí být jednoduché. Často se jedná o značnou investici. Ubrusy jsou navíc jednou z věcí, které si host ihned všimne a bude se na ni dívat po celou svou návštěvu. Nejen z těchto důvodů se vyplatí věnovat dostatek času výběru ubrusů, které se budou do restaurace hodit a zároveň jsou kvalitní a funkční.

Na materiálu záleží – dokáže vám výrazně usnadnit údržbu ubrusů

Na trhu existuje velké množství různých typů ubrusů – od igelitových přes krajkové, bavlněné či vyšívané. A tím výčet nekončí. Potřebám restaurace by mohl vyhovovat ubrus s nešpinivou úpravou neboli teflonový ubrus.

Mezi jeho nesporné výhody patří, jak už název napovídá, vysoká odolnost vůči ušpinění. Ubrusy tohoto typu bývají z impregnované látky – odpuzují tedy vodu. Tím pádem se nezašpiní tak často a intenzivně jako ty bavlněné. Tekutiny se do nich nevsáknou a nehrozí ani absorpce mastnoty. Pokud přece jen skvrna vznikne, je snazší ji odstranit. Dalšími výhodami teflonových ubrusů jsou stálobarevnost a delší životnost.

Pokud se vám teflonové ubrusy budou zdát příliš hladké a umělé, můžete zvolit jednoduchý látkový ubrus bez impregnace – bavlněný, vlněný či z umělých vláken. Bude působit přirozeněji a měkčeji, je ale potřeba počítat s náročnější údržbou a častějším čištěním, přičemž některé skvrny mohou být opravdu odolné.

Zkombinujte příjemnější bavlněný ubrus s praktičtějším teflonovým

Nemůžete se rozhodnout? Existuje ještě možnost kombinace obou typů ubrusů. Jako základ rozložte na stůl klasický látkový ubrus. Na něj pak můžete prostřít tak zvaný napron (menší čtvercový ubrus určený pro ochranu podkladového), tentokrát v teflonové úpravě. Ochráníte tak choulostivější látkový ubrus v nejvíce využívaných částech.

Obzvlášť pokud bude podkladový ubrus bílý, což je u restaurací časté, zabrání teflonový napron mnoha skvrnám. Tento menší ubrus může být samozřejmě také neimpregnovaný. Pokud nechcete stoly zakrývat celé, použijte pouze napron anebo běhoun, tedy středový pásový ubrus. Nevýhodou této volby bývá rychlé opotřebování desky stolu.

Co se týče vzhledu, můžete vybírat z velkého množství barev a vzorů. Tady je vhodné vzít v úvahu barvu dalších textilních prvků v interiéru restaurace – například závěsů či sedáků na židle. Důležité je myslet i na celkové ladění interiéru.

Zvolte správnou velikost ubrusu – ani atypické stoly nejsou problémem

Kromě typu a barvy ubrusu je potřeba vybrat také jeho tvar a velikost. Běžně dostupné jsou kromě čtvercových či obdélníkových také ubrusy oválné či kulaté. V základní nabídce najdete vždy několik nejčastějších rozměrů. Ale pozor – je potřeba počítat s tím, že ubrus by měl na každé straně stolu přečnívat o 20 až 30 centimetrů. Pokud se vám nedaří najít ten správný rozměr, můžete kontaktovat prodejce s žádostí o ubrusy na míru.

Výběr ubrusů do hotelové restaurace vyžaduje dostatek času

Na první pohled se může zdát, že výběr ubrusů není žádná věda. Možná jste ale právě zjistili, že je tomu jinak. Věnujte tomuto úkolu dostatek času. Nakonec zjistíte, že pečlivý výběr materiálu a barvy se opravdu vyplatí. Pokud si dáte záležet, ubrusy budou ladit se stylem interiéru i ostatním interiérovým textilem, jejich rozměr bude ideální a údržba snadná.