Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Hladké bavlněné povlečení

Tradiční povlečení z hladké bavlněné tkaniny nabízí ideální poměr kvality, komfortu a ceny. Samozřejmě si můžete pořídit velmi levné povlečení z nekvalitního materiálu, které nic nevydrží. Ale porovnáme-li povlečení různých materiálů v odpovídající kvalitě, patří hladká bavlna mezi ty levnější. Na dotek je velmi jemná. Pocit kdy vás přikrývka něžně hladí po holé kůži je to nejlepší na závěr dne i pro jeho pozitivní start. Přírodní materiál dobře absorbuje vlhkost. Není nic horšího, než když se probudíte celí zpocení a povlečení se na vás přilepí. V extrémních situacích se tomu samozřejmě nevyhnete, ale s povlečením z přírodní bavlny takových situací zažijete minimum.


Hladké povlečení se vyrábí i z jiných materiálů. Např. z mikrovlákna nebo ze směsové tkaniny s podílem bavlny a syntetických materiálů. Tuto směsovou tkaninu obvykle najdete pod označením polycotton. Povlečení je na první pohled mnohdy k nerozeznání od bavlněného. Na dotek je jemnější, působí přirozeně a zachovává si dobrou schopnost odvodu vlhkosti od těla. Vysoce kvalitní povlečení z polycottonu se dá pořídit za velmi příznivé ceny.


Slabou stránkou hladkých tkanin je mačkavost. Vyrábí se i povlečení se speciální úpravou vláken, která usnadňuje žehlení. Mnohdy povlečení ani žehlit nemusíte a stačí, když jej po vyprání vyvěsíte, aby se samo narovnalo. Je to poměrně nákladná záležitost, ale pokud si potrpíte na dokonalost, usnadní vám práci.