Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Chcete na terasu trávník, o který se nemusíte starat? Přemýšlejte o tom umělém

Jaro se blíží a s ním i intenzivnější práce na zahradě. Třeba otravné sekání trávy, od kterého byl celou zimu pokoj. Péče o trávník je časově i finančně náročná. Obzvlášť pokud chcete, aby vypadal dokonale, budete bojovat s lysinami, drny, častým sekáním, rovnoměrným zavlažováním a také s plevelem. Řešením obzvlášť pro místa, kde se často pohybujete a kde tak hrozí holá místa, může být umělý trávník.

Nemáme na mysli nevzhledné a na nášlap nepříjemné zelené rohožky. Umělé trávníky mohou vypadat opravdu věrohodně a jejich povrch je příjemný na dotek. Běžně se používají například na terasy či balkóny.

Přinášíme vám 5 důvodů, proč položit na terasu umělý trávník

Umělý travní koberec nevyžaduje v porovnání s přírodním trávníkem v podstatě žádné pravidelné úpravy či péči. Není potřeba jej sekat, zavlažovat, dosévat ani zbavovat plevele. Navíc se v něm nedrží klíšťata – je tak bezpečnější například pro děti.

Kvalitní umělý trávník navíc zvládne i vysokou zátěž bez známek poškození, což se o klasickém trávníku říci nedá. S vyšlapanými cestičkami a lysinami někdy bojoval každý. Právě na terase, kde se pohybujete asi nejčastěji, trvalejší řešení určitě oceníte. Rozlučte se s nevzhlednými ostrůvky hlíny, ať už byly způsobeny pošlapáním, anebo třeba posouváním zahradního nábytku.

A co dál? Výhodou je i snadná pokládka a minimální údržba

Pokládka umělého trávníku je jednoduchá. Podklad musí být rovný, hladký a stabilní, bez kamenů či jiných hrbolů. Ideální je proto dlažba či čistý betonový podklad. Jednotlivé pruhy pokládejte vždy jedním směrem a zkraťte zalamovacím nožem. Pro spojení pruhů můžete na tvrdém povrchu použít oboustrannou lepicí pásku, díky které koberec připevníte i k podloží. Pokládka na nestabilní povrch je složitější – budete potřebovat podkladovou pásku a speciální dvousložkové lepidlo, ale také povrch pečlivě zarovnat a připravit.

 

Umělý trávník

Údržba umělého trávníku je v porovnání s tím klasickým minimální. Nečistoty můžete odstraňovat klasickým vysavačem. K důkladnějšímu čištění postačí proud vody. Na rozdíl od živého trávníku lze navíc ten umělý využívat celoročně.

Umělý travní koberec dobře odolává UV záření a jen tak nevybledne. Nehrozí tedy spálené a vysušené fleky či celkově mdlá nažloutlá barva jako u klasického trávníku.

Jak postupovat při výběru umělého travního koberce?

Výhody umělého trávníku už znáte. Jeho výběru věnujte dostatek času. Zaměřte se na rozměr pásů, výšku a hustotu vlasu či barvu. Vybírejte také pohmatu – zastavte se v kamenné prodejně, kde si můžete jednotlivé typy osahat a poradit se s odborníky. Ideálním místem pro umělý travní koberec může být terasa. Je ale možné jej využít i na zahradu a její části nebo na balkón.

Umělá tráva
Trávník