V Olomouci máme pro Vás připravenou novou pobočku v Pavelčákově ulici, kde můžete nakoupit do 4.5. za mimořádně příznivých podmínek a bonusů nové zboží. A zároveň vyprodáváme zásoby prodejny v OC Haná v Kafkově ulici za 50% ceny! Těšíme se na Vaši návštěvu.

Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Chcete, aby vám kuchyňské utěrky i chňapky vydržely dlouho? Starejte se o ně!

 Používání kuchyňské chňapky při pečení

Kuchyňské utěrky bezpochyby patří k nejpoužívanějším textiliím v domácnosti. Využijete je nejen na utírání nádobí, ale i při úklidu a dalších domácích pracích.

Kvůli častému používání se však kuchyňské utěrky rychle zašpiní a začne je pokrývat mastnota. Problémem je i nevábná vůně. Aby zůstaly kuchyňské utěrky voňavé a bez fleků, je nutné je pravidelně měnit, prát a žehlit.

Jak často měnit utěrky

Odborníci se shodují na tom, že je potřeba utěrky vyměnit každé dva až tři dny. Platí ale, že nejdůležitějším kritériem by měl být provoz vaší kuchyně. Pokud utěrku používáte při práci se syrovým masem, vyperte ji ihned. Vlhké a teplé prostředí, které utěrka představuje, je ideální pro vznik a rozmnožení plísní a bakterií, jež mají negativní vliv na zdraví.

Některé hospodyňky používají jednu utěrku na všechno. Patříte mezi ně? Pokud ano, měňte utěrky každý den. Pokud ale chcete omezit přenos bakterií, používejte na každý účel jinou utěrku. Zatímco jedna bude vyhrazena na utírání nádobí, další dvě poslouží na utírání stolu a na ruce.

Praní není žádná věda

Kdysi představovalo nejlepší způsob čištění utěrek vyváření. Utěrky se vkládaly do hrnce s vodou a pak se přibližně hodinu vyvářely. Dnes už naštěstí tento zdlouhavý postup nemusíte dodržovat, protože jej nahradila pračka a kvalitní prací prostředky, které odstraní i ty nejodolnější skvrny. Utěrky tak jednoduše vyčistíte pouhým vypráním. Teplota vody by se měla podle druhu materiálu, ze kterého jsou utěrky vyrobené, pohybovat mezi 40 a 60 °C.

Klasický prostředek na praní lze v případě potřeby nahradit dezinfekčním, příjemnou vůni zas zajistí aviváž. Po usušení utěrky prožehlete vyšší teplotou. Myslete ale na to, že některé textilie se nežehlí. Mezi ně patří například mikrovlákno.

Co dělat se vzniklými skvrnami

Občas se stane, že se na utěrce objeví nevzhledné fleky od jídla nebo pití. Abyste se jich zbavili, namočte ušpiněnou utěrku do teplé vody obsahující prací prášek, lžící sody a oleje, který na sebe dokáže navázat nečistoty.

Ověřenou a levnou alternativou je použití žlučového mýdla. To pořídíte v tuhé i tekuté formě, a tak si můžete vybrat, co vám vyhovuje více. Namočené utěrky pak stačí mýdlem potřít. Pokud skvrny nezmizí, nechte utěrky namočené celou noc a pak je vyperte v pračce.

Jak se zbavit mastnoty

Na utěrkách se někdy vyskytnou i mastné skvrny. I těch se lze bez problémů zbavit. Použít můžete například prostředek na nádobí, který houbičkou nanesete přímo na skvrnu a poté necháte působit. Následně utěrku propláchněte vodou a vyperte v pračce. Další možnost představuje jedlá soda. Aby však nedošlo ke změně barvy ani k poškození textilie, nenechávejte na ní mycí prostředky ani sodu zaschnout.

Stejnou starostlivost jako utěrkám věnujte i kuchyňským chňapkám a rukavicím. Jen tak docílíte toho, že vám budou sloužit opravdu dlouho.