Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Kupujete záclony? Poradíme vám, jak na to

ZáclonaZáclony, stejně jako nábytek, patří mezi nedílnou součást domácnosti. Utváří interiér dle našich představ, proto je jejich výběr velice důležitý. Záclony neslouží pouze jako módní doplněk, ale také vytváří určité soukromí před okolním světem, tlumí zvuky a v neposlední řadě rozptylují sluneční světlo. Nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem, jak si pořídit novou záclonu, je objednání přes internet. Následující článek vám prozradí různé rady a tipy, které uplatníte při výběru té pravé záclony.

 

Nejprve máte možnost vybrat si ze dvou variant. První variantou jsou kusové záclony. Ty mají přesně dány rozměry a již začištěné okraje, takže je stačí jednoduše pověsit. Druhou variantou jsou metrážové záclony, u kterých je udána šíře (viz. dále) a vy sami si volíte délku tak, aby vaše okno vypadalo co nejlépe. Záleží pouze na vás, které variantě dáte přednost.

Rozměr záclony je velice důležitý! Jak ho tedy zjistit?

Bojíte se, že nekoupíte dostatek záclony, nebo naopak nadbytek? Existuje jednodu-chý způsob, jak přesně zjistit, jakou šíři a délku záclony budete potřebovat.  Tyto rozměry zjistíte následujícím postupem:
1.    Výšku si volíte podle toho, kam až má záclona zasahovat. Změříte tedy okno od garnýže po parapet, topení, nebo až na zem, což záleží pouze na vašem výběru a vkusu.
2.    Šířku záclony zjistíte změřením šířky okna, kterou vynásobíte dvěma, aby byla záclona pěkně nařasená, a nakonec přičtete 40 cm, z důvodu přesahu přes okno. Pokud tedy vaše okno je široké například 1,5 metru, ideální je, aby vaše záclona byla dlouhá 3,40 m (1,5 m x 2 + 40 cm).

Chcete stejnou záclonu na více oken? U nás si ji můžete zakoupit vcelku, nebo do doplňujících informací v objednávkovém formuláři napsat, na jak velké části si ji přejete nastříhat, a my vám vaše přání splníme.

Jak docílit pravidelného řasení?

Pravidelné řasení a ochranu záclony před poškozením (např. od žabek) vám zaručí řasící stuha, kterou je možné zakoupit v čirých nebo neprůhledných provedeních.

Záclona vs. interiér

Při pořizování záclony musíte zvážit i to, do jakého interiéru ji chcete umístit. Do tradičně zařízeného pokoje se spíše hodí záclony se vzorem, zakončené krajkou. Moderně zařízené místnosti provzdušní záclony bez vzoru.

Obývací pokoj je místo, kde trávíte společné chvíle se svou rodinou a schází-te se s přáteli. Do této místnosti se jako doplněk k záclonám hodí závěsy, které by měly ladit s interiérem. Nezáleží, zda si vyberete záclonu v klasické bílé barvě, která v českých domácnostech převažuje, nebo barevnou variantu, ovšem doporučujeme volit záclony ze syntetických materiálů jako např. polyester. Zůstávají zářivě bílé i po mnoha vypráních.

Ložnice je místem odpočinku, tudíž by i záclona do ložnice měla být v decentních, příjemných barvách. Záclona do dětského pokoje může být naopak velice pestrá, protože děti milují barvy a pohádkové motivy. Pokojíček jim můžete vylepšit např. voály s potiskem oblíbených filmových hrdinů, nebo záclonami se zvířátky nebo hračkami. 

Pokud vybíráte záclonu do kuchyně, doporučujeme volit kratší šíři. Neměla by být až na zem. Zejména pokud je v místech, kudy při vaření často chodíte. Pokud vám průvan záclonu zvedne, může být v kuchyni nepříjemnou překážkou a má také tendence končit v rozdělaném jídle.

Jak začistit kraje?

Šikovné hospodyňky zvládnou záclonu tzv. začistit samy doma. Kraj záclony dvakrát založíte a zajistíte špendlíky. Pro jistotu ho můžete ještě opatrně přežehlit a pak rovným stehem po celé délce prošijte. Ideální je použít slabou jehlu a polyesterové nitě. Pokud se na to necítíte, můžete záclonu svěřit odborníkovi.