29.04.2011 11:51

Jak prát povlečení a jak na skvrny

Nejdůležitější je nastavit správnou teplotu praní a použít vhodný prací prášek. V dnešní době platí, že čím nižší je teplota vody, tím méně elektrické energie vaše pračka spotřebuje a zároveň tím povlečení šetříte, a to jak barevné, tak bílé. Pokud chcete zajistit, aby vaše povlečení mělo stále živé barvy, rozhodně jej vždy perte v prášku na barevné prádlo. Nepodceňujte také úlohu aviváže. Ta se do praní nepřidává jenom proto, aby povlečení hezky vonělo, ale především aby zůstalo měkké a jemné na dotek. Jestliže si koupíte drahé, kvalitní povlečení a vyperete jej nešetrně v nejlevnějších pracích prostředcích, pak vás nákup velice zklame, protože povlečení vyprané v takových podmínkách nedokáže splnit slibované nároky na komfort při spaní.


Jakmile máte povlečení vypráno, je na řadě sušení. Povlečení nikdy nevěšte za rohy na kolíčky, pokud tedy nechcete docílit vytahaných rohů. Povlečení převěste přes prádelní šňůru nebo ideálně přes více a to hlavně u povlečení, které nemíníte žehlit, tedy u krepového, nebo u povlečení z nežehlivého saténu. Zamezíte tím efektu „zlomeného“ povlečení  - jestliže váhu povlečení při sušení efektivně rozložíte, nebudou na něm vznikat puky v místech, kde bylo přehnuté.


Bavlněné povlečení je ale určitě dobré také vyžehlit a tady upozorňujeme: nežehlete povlečení zcela suché. Začnete žehlit, ještě když je mírně vlhké, anebo jej před žehlením pokropte.


Srážlivost

Veškeré bavlněné výrobky, vč. povlečení a přikrývek, se vám při praní srazí. Neděste se. Pokud jste dodrželi pokyny k praní dané výrobcem, měla by se srážlivost pohybovat okolo 4 %. Tato míra je dána výrobou a také hustotou tkaniny a výrobce s ní počítá. Proto je nově zakoupené povlečení o trochu větší, než je rozměr udávaný na etiketě.


Prací symboly

Kámen úrazu obvykle bývá, porozumět samotným pracím symbolům. Pro šetrné praní každého výrobku doporučujeme vytisknout si tabulku na konci článku, a mít ji jako nápovědu vždy k dispozici v blízkosti pračky.


Jak na skvrny

Nejčastějšími skvrnami na povlečení bývá krev, popř. nějaké zbytky jídla, když si uděláte snídani do postele.


Jak na skvrny od krve

Pro odstranění krvavých skvrn perte povlečení ve studené vodě – v pračce to znamená maximálně na 40 °C. V teplé vodě se krev sráží, a „zažere“ se hlouběji do vláken. Samozřejmě, čím čerstvější skvrna je, tím lépe jde odstranit. Pokud je krev už zaschlá, nalijte do misky trochu plnotučného mléka a část povlečení se skvrnou v ní pár hodin louhujte. Poté vyperte standardním způsobem ve studené vodě.


Jak na skvrny od jídla

Většinu skvrn od jídla a nápojů, např. od čokolády, červeného vína, čaje nebo kávy, je dobrý glycerinový roztok. Skvrnu v něm louhujte až 30 minut a poté přeperte v teplé vodě. Účinné je také žlučové mýdlo, které je dostání v lékárnách nebo v drogérii.

Prací symboly

Tisknout


RSS

Poslední článek

18. 10. 2016

Bavlna - Cotton - Baumwolle - aneb co jste možná nevěděli

 Bavlna je velice důležitým přírodním vláknem. Na světě existuje několik druhů "divoké bavlny" (bavlna, která roste neobdělávaná), například v Austrálii, Africe, Arizoně, Střední Americe, Dolní Kalifornii, Brazílii, Mexiku a dalších tropických zemích.

Novinky v nabídce

Pronajímáme - Hledáme pronájem

Vlastníte nebytové prostory v centru města nebo v obchodních domech? Nebo naopak hledáte vhodné místo pro své podnikání? Kontaktujte nás.

více info

Jsme obchod ověřený zákazníky© 2017, VESNA, a. s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect |